Dünden Bugüne Türk-Yunan İlişkileri'ne Bir Bakış

Bu kitap Türk-Yunan ilişkileri tarihi, "megali idea" ve bağımsızlığını kazanmasından sonra Yunanistan'ın Osmanlı İmparatorluğu aleyhine genişlemesi, Yunanistan'ın "Küçük Asya" macerası ve Lozan Anlaşması'ndan sonra Türkiye-Yunanistan ilişkileri konularında özet bilgi vermekte; Kıbrıs meselesine ve iki ülkenin Ege Denizi'nde karşılaştıkları sorunlara bakmakta; yazarın 2008-2009 yıllarında Atina'daki büyükelçilik döneminde Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde yaşanan gelişmelerle ilgili gözlemlerini ve değerlendirmelerini anlatmaktadır.

Dr. Oğuz Çelikkol, ilköğrenimine Ağrı'da başladı, İstanbul'da tamamladı. İstanbul Vefa Lisesi'ni bitirdikten sonra, Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu, ABD'nde Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde (USC) master, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde doktora yaptı.

37 yıl Dışişleri Balanlığında çalıştı. Türkiye'nin New York Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği'nde, Beyrut ve Vaşington Büyükelçiliklerinde görev gördü. 1993-1997 yıllarında Los Angeles Başkonsolosu oldu,

Ankara'da Orta Doğu Genel Müdürlüğü ve Irak Özel Temsilciliği görevlerinde bulundu. 2000-2004 yıllarında Şam'da, 2008-2009 yıllarında Atina'da, 2009-2010 yıllarında Tel Aviv'de ve 2010-2013 yıllarında Bangkok'da Türkiye'yi Büyükelçi olarak temsil etti.

Dr. Çelikkol halen İstanbul Kültür Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. "One Minute'ten Mavi Marmara'ya Türkiye-İsrail Çatışması" ve "İçimizdeki Komşu Suriye" başlıklı iki kitabı, çeşitli dergilerde yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.